Načítám data

Věstník MCP 3/2017 (Národní banka Československá)

Březnový věstník se zvláštní přílohou si již můžete stáhnout v sekci věstníků.


Po dočasném únorovém výpadku (který bude časem zaplněn) opět předkládáme našim čtenářům nové číslo a to dokonce v netradiční podobě.

Březnový věstník má vlastně dvě samostatné části. Ta první se nijak neliší od obvyklých čísel. Najdete v ní klasický úvodník, rubriku o zapomenutých firmách a několik novinek z našich sbírek. Za poslední stránkou ale najdete zvláštní přílohu věstníku v podobě článku o akciích Národní banky Československé. Tento článek pro nás napsal ředitel Archivu České národní banky, PhDr. Jakub Kunert k 90. výročí uvedené těchto akcií na pražskou burzu. Národní banka Československá měla specifické postavení. Přestože byla akciovou společností, nebyla zapsána v obchodním rejstříku. Vznikla zákonem a její stanovy tak vyšly ve sbírce zákonů. I podoba jejích akcií byla výrazně odlišná od běžné produkce a proto se článek věnuje nejen historii banky, ale zaměřuje se právě na jejich tisk.

Celý článek je koncipován jako odborný, lišící se od populárně-naučné formy, kterou běžně užíváme a proto byla použita i odlišná grafická úprava a písmo. Tímto článkem se dostáváme na vyšší úroveň našeho věstníku a věříme, že získáme i další autory ke spolupráci na obdobné bázi.

Jako obvykle jsou pak součástí obrazové přílohy mnohé zajímavé snímky, které nebyly dosud publikovány a některé z emisí akcií jsou zveřejněny vůbec poprvé na světě.

Snad se Vám toto netradiční číslo bude líbit stejně, jako naše ostatní tematická čísla.


1491374251_03-2017



Upozornění: obrázek je pouze náhledem titulní strany. Aktivní věstník je ke stažení jako soubor PDF, výhradně v sekci věstníky a je vždy vícestránkový.